Pro děti

Výstava je vhodná pro děti, pro něž je připravena řada zábavných aktivit dílen, specializovaný audio-průvodce a několika on-line her.

Ateliér

Středověké umělecké dílny
Volně přístupný ateliér „Středověké umělecké dílny“ je otevřený po celou dobu konání výstavy na balkoně Valdštejnské jízdárny. Kromě příjemného spočinutí nabízí tento prostor dětem i dospělým příležitost nahlédnout do procesu vzniku středověkých uměleckých děl a poskytuje možnost pro výtvarné, herní a vzdělávací činnosti.

 

Sobotní otevřené ateliéry pro děti
Každou sobotu v červnu, červenci a srpnu, 3. a 24. září | 14–18 hodin
Přijďte kdykoliv od 14 do 18 hodin do ateliéru umístěného na balkóně Valdštejnské jízdárny. Naši lektoři si pro Vás každou sobotu připravili různé výtvarné úkoly. Zdarma k platné vstupence (dítě i rodič). Přítomnost rodičů u dětí do 10 let nutná.

Výtvarné dílny pro děti a rodiče

Výtvarné dílny pro děti od 6 do 14 let a rodiče nabízejí za zvýhodněnou cenu (180,-  Kč na osobu)  zahrnuje vstupné na výstavu, odborné vedení a výtvarný materiál) cca 2,5 hodiny trvající program, jehož součástí je povídání na dané téma v expozici a následný workshop v dětském ateliéru, ze kterého si vždy odnesete vlastnoruční umělecká díla či výrobky. Pořady jsou přizpůsobeny dané věkové kategorii a jsou vedeny zkušenými lektory, předními restaurátory a umělci. Rezervace je spuštěna vždy 21 dní před začátkem dílny. Rezervujte pouze děti (platí ale dítě i rodič). O dílny je velký zájem, prosíme o včasné storno (na ak.educ@ngprague.cz, 221 879 216) pokud nemůžete přijít.

REZERVACE

 

O Karlu IV. s Lucií Seifertovou
Neděle 22. a 29. května | 10.30 hodin (6–9 let), 14.30 hodin (10–14 let)
Chcete se dozvědět o Karlu IV. něco, o čem se ve škole neučí a o čem i středověcí kronikáři taktně mlčí? Povídání a tvůrčí dílna s Lucií Seifertovou, známou autorkou a ilustrátorkou knížek pro děti, z nichž za všechny jmenujme Dějiny udatného českého národa, vás nadchne nadhledem i nezaměnitelným humorem. Během workshopu nás čeká výroba barevného prostorového obrázku.

 

Móda na dvoře Karla IV.
Sobota 4. června | 10.30 hodin (6–14 let)
Neděle 5. června | 10.30 hodin (6–9 let), 14.30 hodin (10–14 let)
Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Už ve středověku měla móda a odívání zcela nezastupitelnou roli. Bohaté vzory a barvy, rozmanité látky, vysoké čepce a upnuté kabátce, nosaté střevíce, nekonečně dlouhé vlečky a mnohé další módní trendy zdobily oděv urozených dam a pánů. Přijďte s námi nahlédnout do dílny dvorního návrháře, poodhalit tajemství krejčovského umění a na vlastní kůži se přesvědčit o originalitě gotické módy na dvoře Karla IV.

 

Dílna středověkého sklenáře
Neděle 19. června | 10.30 a 14.30 hodin
Neděle 26. června | 10.30 hodin (6–9 let), 14.30 hodin (10–14 let)
Vitraje – barevné skleněné obrazy – jsou nedílnou součástí středověké architektury. Na svém původním místě, v oknech vysoko nad hlavami lidí, propouští nadpozemsky krásné barevné světlo, ale málokdy máme příležitost je pozorovat zblízka, tak jako na výstavě Císař Karel IV. Přijďte si prohlédnout tyto křehké skvosty a společně s mistrem vitrážistou p. Coufalem ze slavné sklenářské umělecké huti Jiřička – Coufal pojďme nahlédnout do tajů tohoto nádherného uměleckého řemesla.

 

V dílně svatého Eligia
Sobota 10. září  | 10.30 hodin(6–14 let)
Neděle 11. září | 10.30 hodin (6–9 let) a 14.30 hodin (10–14 let)
Středověké chrámové či panovnické pokladnice ukrývaly nevídané bohatství. Předměty ze zlata a drahých kamenů nesloužily pouze jako šperky, jejich nejčastější poslání vás možná překvapí. Přijďte se seznámit s těmi nejvzácnějšími exponáty z Trevíru, Benátek, Cách, Paříže nebo Prahy a nenechte si ujít zejména Karlovu cášskou korunu! Roušku tajemství zlatnické práce nám pomůže poodhalit mistr zlatník a šperkař Vojtěch Ouřada z Uměleckoprůmyslové školy v Turnově.

 

Malířem na dvoře Karla IV.
Sobota 17. září | 10.30 hodin(6–14 let)
Neděle 18. září | 10.30hodin (6–9 let) a 14.30 hodin(10–14 let)
Chtěli byste se na chvíli stát učedníkem v dílně mistra malíře? Přijďte na výtvarnou dílnu pro rodiče a děti, na které se seznámíte s tajnými recepty, vzácnými materiály a postupy gotických malířů i s chodem středověké umělecké dílny. Pořadem bude provázet historička umění Magdalena Nespěšná Hamsíková spolu s malířkou a restaurátorkou Dagmar Hamsíkovou.

 

Dílna středověkého malíře
Neděle 12.června | 9.30–17.00 hodin
Pořad povedou historička umění Magdalena Nespěšná Hamsíková a akademická malířka a restaurátorka Dagmar Hamsíková. Na dílně se návštěvník seznámí s malířskou technikou středověkých mistrů a vytvoří si vlastní diptych, tj. dva spojené obrazy na dřevěných deskách. Vyzkouší si malbu vaječnou temperou, používání šablony, zlacení, či výrobu plastických ornamentů. Dílna se uskuteční při min. počtu 10 osob. Cena dílny je 700 Kč (vstupné včetně odborného vedení a výtvarného materiálu). Rezervace je nutná 14 dní předem na emailu horinkova@ngprague.cz nebo na telefonním čísle 221 879 225.

Divadlo

Tanec pro Karla IV. aneb pohled na život Karla IV. očima jeho manželek
Neděle 15. a 29. května | 15.30 hodin
Loutkové představení pro děti i dospělé. Představení se uskuteční v Klášteře sv. Anežky České. Loutkový soubor Baribal našel své svébytné téma v historických hrách a svůj originální výraz v organickém propojení činohry, loutkohry (klasické marionety) a stínohry, které představí ve veselohře o Karlovi IV. a jeho manželkách. Představení je určeno dětem i dospělým. Cena 100 Kč dospělí, 60 Kč děti do 15 let. Doba trvání cca 60 minut.

VÍCE

Letní výtvarné dílny pro děti

Zveme všechny, kteří mají chuť tvořit, inspirovat se výtvarným uměním a vyzkoušet si různé techniky, jichž používali staří mistři. Dílny se uskuteční v ateliéru v klášteře sv. Anežky České a na výstavě Císař Karel IV. v uvedených termínech. Cena dílny je 2 200 Kč, cena zahrnuje výtvarný materiál, vstup do expozic Národní galerie, obědy a lektorské služby.

 

Hrad splněných přání
18.–22. června 2016 | 10–16 hodin | 6–9 let
Jaká jsou naše přání? Jsou podobná těm, která měl císař Karel IV. před sedmi sty lety? Po čem toužil, co a koho si přál mít ve své blízkosti a proč ? A jak si svá přání plnil? V pěti dnech letních prázdnin budeme společně prozkoumávat to, co měl Karel IV. rád. Staneme se na chvíli rytířem, dvorní dámou, středověkým řemeslníkem a stavitelem a společně vybudujeme královský hrad, náš hrad splněných přání. Letní dílna se uskuteční v Anežském klášteře a na výstavě Císař Karel IV. ve Valdštejnské jízdárně. Lektorky: Irena Záhorská a Kamila Housová Mizerová.

 

Císařský plášť
25.–29. června 2016 | 10–16 hodin | 10–13 let
Kdo se skrývá pod bohatě zdobeným oděvem? Císař, jedenáctý král, hrabě, markrabě, Karel nebo Václav? Jaké poklady přikrývá nádherná látka a zamykají zlacené schránky? Poodhalíme život významného českého panovníka a projdeme s ním cestu uměním a řemeslem v ateliéru Anežského kláštera i výstavou Císař Karel IV. ve Valdštejnské jízdárně. Lektorky: Alžběta Semrádová a Denisa Sedláková

On-line hry

Online hra puzzle a pexeso. Seznamte se s nevšedními uměleckými díly doby Karla IV. Hry jsou rozděleny podle obtížnosti a při jejich hraní se zabaví i ti nejmenší.

HRÁT